BANKACILIK SINAVI – BANKACILIK SINAVLARI SORULARI BANKACILIK SINAVI – BANKACILIK SINAVLARI SORULARI  

Go Back   BANKACILIK SINAVI – BANKACILIK SINAVLARI SORULARI > BANKACILIK > GÜNCEL KONULAR

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-12-2011, 09:24 AM   #1 (permalink)
Member
 
Üyelik tarihi: Dec 2011
Mesajlar: 48
Standart sahte para nasıl anlaşılır?

Banknotla rımız en ileri derecedek i emniyet unsurları ile donatılmış olup, gerçek banknotla rımızı sahteleri nden basit kontrolle rle aşağıdaki yöntemlerle kolayca ayırt etmek mümkündür.
1- RÖLYEF (KABARTMA) BASKI : Rakam yazı ve bazı desenlerd e, dokunulduğunda hisedileb ilen özel rölyef (kabartma) baskı öncelikle kontrol edilmelid ir. Sahte banknotla rda rölyef (kabartma) baskı yoktur.
2- OPTİK EMNİYET UNSURU: Banknotun sağ üst köşesinde, değişik açılardan bakıldığında farklı renk efektleri veren, özel mürekkeple basılmış bir motiftir. Sahte banknotla rda bu motif normal mürekkeple basıldığından sabit renkli bir görünüm verir.
3- FİLİGRAN: Banknotun sol tarafında filigran boşluğunda bulunan banknot üzerindeki Atatürk portresin in daha küçük boyutlu filigranı bulunmakt adır. Banknot ışığa tutulduğunda görülebilen filigran, sahte banknotla rın çoğunda bulunmama kta, bazı sahtelerd e ise dış yüzden baskı yapılmak suretiyle taklit edilmeye çalışılmaktadır.
4- EMNİYET TELİ: Banknotun sol yarısında dikey olarak 5mm. aralıklarla dizilmiş, üzerinde "TCMB" harfleri yer alan 4 mm. uzunlukta ki gümüşi renkte metalik çizgilerden oluşan ve ışığa tutularak bakıldığında düz bir hat şeklinde görülen, gözle de kontrol edilebile n özel bir emniyet unsurudur . Sahte banknotla rda sadece gümüşi renkteki baskı yoluyla taklit edilmeye çalışılmıştır.
5- BÜTÜNLEŞİK GÖRÜNTÜ: Filigranın sağ tarafında, banknot ışığa tutulduğunda arka yüzdeki meşalenin alt ucuyla bütünleşik görüntü oluşturan beşgen motif sahte banknotla rda mevcut değildir.
6- GİZLİ GÖRÜNTÜ: Yatay vaziyette göz hizasında ışığa doğru tutulduğunda görülebilen; 100.000, 250.000, 500.000 ve 1.000.000 TL'lık banknotla rın ön yüz alt bandında banknotun kupür rakamı ile 5.000.000 0 TL.'lık banknotun Türkiye Haritası ay-yıldız ve 10.000.00 0 TL'lık banknotun ön yüz sol alt köşedeki motif içindeki "TC" harflerin in gizli görüntüsü sadece hakiki banknotta mevcuttur .
7- MİKRO YAZI: Banknotun hakim renginde basılmış, dalgalı bir görüntü veren alt alta basılmış mikro yazılar ancak büyüteç vasıtasıyla gerçek banknotla rda görülebilir.
8- RENKLİ KILCAL LİFLER: Banknot kağıdına imalat sırasında yükletilmiş, ultraviyo le ışığa duyarlı kırmızı ve mavi kılcal lifler, özel ışınlı banknot kontrol cihazı altında ancak gerçek banknotla rda görülebilir.
9- ÖZEL IŞIĞA DUYARLI SERİ VE SIRA NUMARALAR I: Özel ışınlı banknot kontrol cihazı altında fosforlu bir parlaklıkla ışık yansıması meydana getirir, sahte banknotla rda normal mürekkep kullanıldığından bu özellik bulunmama ktadır.
10- BANKNOT KAĞIDI: Orijinal banknot kağıdı özel olarak tamamen pamuk elyafından imal edilmekte dir. Sahte banknotla r piyasanın kullandığı normal kağıtlarla üretildiğinden, sallandığında orijinal banknotun çıkardığı özel sesi vermemekt edir.

N O T :
Son günlerde E7-10.000.000, E7-5.000.000 ve E7- 1.000.000 Türk Lirası banknotla rın sahteleri, görüntü tarayıcı ile bilgisaya ra görüntüsü alınarak renkli mürekkep püskürtülerek, prınterde taklit edildiği tesbit edilmiş olup, sahte banknotla rın bir kısmı orijinal banknotla rdaki gibi mor ötesi ışık altında yansıma vermemekt edir.
Sonuç olarak; banknotla rımızda bulunan güvenlik unsurlarının hiç birisi sahte banknotla rda bulunmama ktadır.
Sayım görevlilerimizin maddi kayba uğramamaları için yukarıda saydığımız sahte banknotla rda bulunan özellikleri gözönüne alarak çok dikkatli olmaları gerekmekt edi
ebru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:59 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.