BANKACILIK SINAVI – BANKACILIK SINAVLARI SORULARI BANKACILIK SINAVI – BANKACILIK SINAVLARI SORULARI  

Go Back   BANKACILIK SINAVI – BANKACILIK SINAVLARI SORULARI > BANKACILIK > BANKACILIK SINAVI

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-11-2012, 02:16 PM   #1 (permalink)
Administrator
 
Üyelik tarihi: Jul 2011
Mesajlar: 92
Standart Bankacılık-hizmet ürünleri ve türev ürünler ders notları

Havale: Para nakil işlemidir. Üç unsuru vardır. Amir, lehtar ve banka.

EFT: MB kurmuştur. Bankalar arasında TL üzerinden havale yapılmasını ve bankalararası mutabakatı elektronik ortamda sağlar.

Çek İşlemleri: Banka müşterilerinin mevduat hesabından belli bir tutarı bir başkasına aktarabilmesi için bankaya talimat ve yetki veren bir kambiyo senedidir. Para dolaşımını hızlandırır ve kolaylaştırır. Keşideci, muhatap (banka) ve lehtar olamak üzere üç tarafı vardır.

Banka şubeleri, hem aynı bankaların tüm şubelerine ait çeklerin hem de diğer bankalara ait çeklerin tahsiline aracılık yaparlar. Başka bankaların çekleri “takas merkezi” denilen bankalar arası bir organizasyon aracılığıyla tahsil edilmektedir. Bankalar, çek işlemleri karşılığında komisyon geliri elde ederler. Çek, ciro yoluyla lehtar tarafından başkasına devredilebilir.

Senet Tahsili: Konusu, TL ya da YP üzerinden düzenlenmiş (poliçe, bono vs) senet bedellerinin bir komisyon karşılığında müşteriler adına bankalar tarafından tahsil edilmesidir.

Efektif-Arbitraj-Döviz Alım/Satım: Banknot olarak alınan tüm YP’ ler “efektif” olarak adlandırılırken, banknot haricindeki tüm nakit varlıklara (çek, havale, DTH..vb) “döviz” denir.

Kiralık Kasa: Kiralık kasalar bankaya üç avantaj sağlar:

- Bankaya kira geliri

- Müşterilerle ilişkilerin geliştirilmesi

- Ek ürünlerin pazarlanmasına fırsat

Ödeme İşlemleri

- Maaş Ödemeleri: Bankaya kaynak yaratan bu ürün, müşterilere diğer ürünlerin satılmasını kolaylaştıran bir pazarlama yöntemi olarak kullanılmaktadır. Müşteriler için iş yükü ve zamandan tasarruf sağlar.

Ödeme Emirleri: Müşterinin, önceden bilinen ve herhangi bir bankadaki hesaba yapılacak düzenli ödemelerinin (kira, okul taksiti, vs) bilgisayar sistemi aracılığıyla otomatik olarak yapılmasıdır.

Otomatik Fatura Ödemeleri: Fatura bedeli, son ödeme tarihinde müşterilerin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan, müşteri hesabından otomatik olarak tahsil edilir.

Vergi ve SSK Prim Tahsilatları

- Vergi Tahsilatları: Mükelleflerin ödemekle yükümlü oldukları gelir vergisi, gelir vergisi stopajı, kurumlar vergisi, KDV, damga vergisi, BSMV gibi pek çok vergi bankalar tarafından tahsil edilmektedir. Bankaların yaptıkları tahsilatlar, Maliye Bakanlığı ile yapmış oldukları anlaşma gereği belli bir süre sonunda vergi daireleri hesabına EFT ile devredilir.

- SSK Primleri: Her işyeri ve kurum tarafından ödenmesi zorunlu olan SSK primleri, idari para cezaları, eğitime katkı fonu, işsizlik sigortası ve bunlara ilişkin gecikme zamlarının kurum adına banka şubelerinden tahsil edilmesidir.

- Sigorta İşlemleri: Sigorta, kişilerin kendilerini ve mallarını, oluşabilecek muhtemel risklerden korumak için önceden belli bir risk primi ödemeleridir. Bankalar, sigorta şirketlerinin acentaları sıfatıyla sigorta satışlarına aracılık ederler ve karşılığında sigorta şirketlerinden komisyon alırlar.

Türev Ürünler

Döviz kurlarındaki değişmelerden kaynaklanan risklerden korunmak için bir çok finans tekniği kullanılır:

- Forward: Gelecekteki bir tarihte teslimi kaydıyla herhangi bir malın (döviz, faiz, tarımsal ürün vb) vadesinin, fiyatının ve miktarının bugünden tespit edilerek sözleşmeye bağlanmasıdır. İşlemin yapıldığı gün para alışverişi söz konusu değildir. İşlemden geri dönüş olanaksızdır. İşlem yapan taraflar için risk söz konusudur.işlemin kazancı da kaybı da vade sonunda ortaya çıkar.

- Futures: belli nitelikteki ve miktardaki bir malın veya döviz, faiz, tahvil, bono gibi mali bir aracın, önceden belirlenmiş bir tarihte teslimini hükme bağlayan bir sözleşmedir. Forwarddan farkı, organize bir borsa aracılığıyla gerçekleştiriliyor olmasıdır. Bu ise iki önemli noktayı beraberinde getirir:

1. Forward piyasasında her tür küsuratlı miktar ve kırık vade ile işlem yapılabildiği halde, futures piyasalarında sözleşme miktarı ve vadeleri bellidir.

2. Futures piyasalarında tarafların finansal risklerini minimize eden bir teminatın bulunmasıdır.

- Swap: İki tür swap işlemi vardır:

1. Faiz Swapı: Aynı vade ve aynı tutardaki anapara ödemelerinin faiz ödemeleri el değiştirilir. Bir firma, değişken faizlerle uygun şartlarda borçlanmış fakat sabit faizle borçlanmak istiyorsa (ancak sabit faizle ucuza borçlanamıyor) ; diğer bir firma da sabit faizle uygun şartlarda borçlanmış fakat değişken faizle borçlanmak istiyorsa, bu durumda bu iki firmanın borç anapara ve vadeleri aynı ise bir banka aracılığıyla faiz ödemelerini değiştirip, istedikleri koşullarda borçlanmaları mümkün olabilecektir.

2. Döviz Swapı: Bugün elimizde 1000 $ paramız var ama £ cinsinden likidite ihtiyacı duyuyoruz. Belli bir satış kurundan bugün 1000 $ satıp 1080 £ alıp ihtiyacımızı karşılarız. Gelecekteki işlem vadesinde ise 1080 £ verip 1000 $ alarak basit bir döviz swapı yapmış oluruz.

- Opsiyon: Bir varlığı (mal, döviz, MK, faiz…vb) belirli bir sürede sabit bir fiyattan satın alma ve satma hakkı veren araçlar olarak tanınır. Opsiyon sahibi, belli bir prim karşılığı satın aldığı opsiyon sözleşmesini, sözleşmede belirlenen süre içinde veya sonunda kullanma hakkına sahip olur. Opsiyon sahibinin, vade sonunda opsiyonu kullanma zorunluluğu yoktur. Ancak bu durumda ödediği opsiyon primini geri alamaz. Opsiyon sahibinin max. kaybı ödediği primdir, kazancı ise sınırlı değildir.
caner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:12 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.