Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-25-2011, 02:17 PM   #3 (permalink)
nar20
Member

nar20 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

EKONOMİ SORULARI - 3*
1. Aşağıdaki durumlardan hangisinde, toplum üretim imkanları eğrisi içerisindeki noktalarda yer alır?*
A) Kaynaklar etkin bir şekilde kullanılmadığında. B) Kaynakların tümü kullanıldığında. C) Kişi başına gelir arttığında.** D) Gelir adil olarak dağıldığında.*
2. Bir ekonomide malların nasıl üretileceği sorunu, aşağıdakilerden hangisi ile yakından ilgilidir?*
A) Toplumun sahip olduğu kaynaklar B) Sahip olunan teknoloji** C) Ekonomik sistem* *D) Gelir dağılımı*
3. Piyasa ekonomisinde hangi malların, nasıl ve kimin için üretileceği sorunları aşağıdakilerden hangilerinin faaliyetleri ile belirlenir?*
A) Devletin* B) Sosyal sınıfların** C) Parlamentonun** D) Üretici ve tüketicilerin*
4. insan ihtiyaçlarının, bu ihtiyaçları tatmin etmede kullanılan kaynaklardan daha fazla olması nedeniyle............sorunu ortaya çıkar.
5. iki mal arasında fırsat maliyetinin sabit olması, aşağıdakilerden hangisine neden olur?*
A)Artan üretim imkanları* B) Orijine göre dışbükey üretim imkanları C) Orijine göre içbükey üretim imkanları D) Doğrusal üretim imkanları*
6. Orijine göre iç bükey üretim imkanları eğrisi, aşağıdakilerden hangisinin* sonucudur?*
A) Azalan fırsat maliyetinin B) Sabit fırsat maliyetinin* C) Gelişen teknolojinin* D) Artan fırsat maliyetinin*
7. Üretim imkanları eğrisi sağa doğru kaydığında, aşağıdakilerden hangisi oluşmaz?
A) Toplumun kaynakları artabilir B) Teknoloji gelişebilir* C) Kaynakların etkinliği azalır* D) Ekonomik büyüme gerçekleşir *
8. *Üretim imkanları eğrisi üzerindeki noktalar için aşağıdakilerden hangisi uygundur?*
A) Toplumun kaynakları etkin olarak kullanılmaktadır.* B) Toplumun kaynakları etkin olarak kullanılmamaktadır.
C) Eğri üzerindeki noktaları üretecek kadar kaynak yoktur. D) Ekonomide durgunluk vardır.*
9. Üretim imkanları eğrisinin dışındaki noktalar için aşağıdakilerden hangisi geçerlidir?*
A) Toplumun kaynakları tam olarak kullanılır.* B) Toplumun kaynakları tam olarak kullanılmaz. C) Sürekli teknolojik gelişme vardır.*** D) Toplumun kaynakları o noktadaki mal bileşimini üretmeye yetmez.*
10. Doğrusal üretim imkanları eğrisi.......ve.......... ilkelerini tanımlar.*

CEVAPLAR
1. Eğer bir toplum sahip olduğu tüm kaynakları etkin bir şekilde kullanamıyorsa; üretim imkanları eğrisi
içerisindeki noktalarda yer alır. Bu nedenle doğru yanıt A dır.*
2. Burada doğru yanıt C dir. Çünkü, bir ekonomide malların nasıl üretileceği sorunu, üretim teknolojisi ve üretimin organize edildiği ekonomik sistemle yakından ilgilidir.*
3. Piyasa ekonomisinde hangi malların, nasıl ve kimin için üretileceği sorunları, üretici ve tüketicilerin faaliyetleri ile belirlendiği için doğru yanıt D dir.*
4. insan ihtiyaçlarının bu ihtiyaçları tatmin etmede kullanılan kaynaklardan fazla olması nedeniyle kıtlık sorunu ortaya çıkar.*
5. Burada doğru yanıt D seçeneğidir. Çünkü, diğer seçeneklerden hiç birinde iki mal arasında fırsat maliyeti sabit değildir.*
6. Fırsat maliyetlerinin artması nedeniyle üretim imkanları eğrisi orijine göre içbükeydir. Bu nedenle doğru yanıt D dir.*
7. A, B ve D seçeneklerinde yer alan ifadeler sonucu, üretim imkanları eğrisi sağa doğru kayar.*Ancak C seçeneğinde üretim imkanları eğrisi sağa doğru kaymaz.*
8. Üretim imkanları eğrisi üzerindeki noktalarda varsayım gereği toplumun tüm kaynakları tam olarak kullanılır. Bu nedenle doğru yanıt A dır.*
9. Burada doğru yanıt D dir. Çünkü A seçeneğinde toplum üretim imkanları eğrisi üzerindeki, B seçeneğinde içerisindeki bir noktada yer alır. Sürekli teknolojik gelişme ise üretim imkanlara eğrisini sağa doğru, kaydırır.*
10. Doğrusal üretim imkanları eğrisi Kıtlık ve Fırsat Maliyeti ilkelerini tanımlar.
nar20 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklamlar